Какво е птеригиум и какво да правим, ако получим такъв?
Малка част от научните данни от световната дерматология:
Pterygium unguis /гр. – крило/ или дорзален птеригиум е аномалия на нокътния апарат или хипертрофия на епонихиума. Той се разраства върху нокътя по дължина във форма на криле и често има генетична природа. Представлява „криловидна“ кожна гънка, появяваща се от проксималната гънка на ноктите, която се слива с матрикса и след това с нокътното легло, разделяйки нокътната плочка на 2 части.
Тази гънка в последствие може да се разшири, което води до по-нататъчно стесняване на страничните сегменти на нокътя и пълна загуба на нокътната плочка. Това се нарича анонихия.
За първи път птеригиум е описан от Фридман през 1921г. при случай на червен плосък лишей, който и досега остава негова най-голяма част и всебщопризната възпалителна етиология.
Птеригиумът е част от симптомите на следните заболявания:
- Болест на Рейно
- Склеродактилия
- Периферен неврит или други заболявания с нарушаване на трофиката на нокътните фаланги на пръстите на ръцете и по-рядко на краката. Рядко причина може да бъде травма.
Какво се наблюдава при диагностика:
- характерна гънка от епонихиума,която се разраства и продължава да расте с нокътната плочка
- изтъняване на самата нокътна плочка
- задната нокътна гънка атрофира
- заличава се границата между нокътната гънка и епонихиума и между епонихиума и нокътната плочка
- нокътната плочка се огъва и достига до края на пръста външно, наподобявайки клюн на папагал.
При преглед се наблюдава и вентрален птеригиум и лаковете съдържащи формалдехид, акрилните нокти и гел лакът също могат да са повлияли негативно.
Лечение – веднага при дерматолог!
Трябва да се изясни причината за появата му, да се въздейства на звената на патогенезата, да се подобри трофиката на тъканите на нокътя и да се намали възпалението.
Обикновеното изпилване при подолог само ще отсрочи следващото нарастване или само за кратко време ще подобри естетическия вид на нокътя.
Материал подготвен от Рената Любенова